Ozon Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

ozon yağı nedir ne işe yarar

Ozon yağı, güçlü antioksidan özellikler göstermesiyle bilinir ve bu özelliği sayesinde cilt sağlığı başta olmak üzere birçok rahatsızlığa ve soruna iyi gelmektedir.

Ozon yağı, onarıcı, arındırıcı ve antioksidan özelliklere sahip, cildi dışarıdan hasara karşı korurken aynı zamanda derinlemesine nemlendiren ve besleyen doğal bir kozmetiktir. Doğal kökeni nedeniyle, insanların çoğu tarafından iyi tolere edilir, bu sebeple bebekler, çocuklar, gençler, yetişkinler ve yaşlılar da dahil olmak üzere her yaş için uygundur.

Ozon Nedir?

Ozon (O3), normalde soluduğumuz iki atomlu oksijenden farklı olarak çembersel üç oksijen atomundan oluşan, kararsız, depolanamayan, çok açık mavi renkli, keskin kokulu ve havadan daha ağır bir gazdır. Atmosferde, Stratosferin bilinen en önemli gazlarından biridir.

Etrafımızdaki oksijen, atmosferin üst tabakasına çıktığında ve güneşin ultraviyole ışınına maruz bırakıldığında, oksijen doğal olarak ozona dönüşür. Ozon dünyadaki ikinci en kuvvetli sterilanttır. Görevi bakteri, virüs ve kokuları yok etmektir. Ozon havadan daha ağır olduğu için doğal olarak yeryüzüne geri iner. Havamızı ve suyumuzu doğal olarak temizleyen ozondur.

Güçlü bir antiviral ve antibakteriyel etkisi olan Ozon, temas ettiği alandaki biyolojik membranları (özellikle bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmaların hücre zarları) oksitleyerek parçaladığı için uzun yıllar dezenfektan olarak kullanılmıştır. Renksiz ve kendine özgü keskin bir kokusu olan Ozon, keşfinden sonraki ilk yıllarda dezenfeksiyon amacıyla kullanılırken yıllar içerisinde yapılan çalışmalar sonucu medikal alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Ozon Yağı Nedir?

Ozon, kararsız, depolanamayan, çok açık mavi renkli, keskin kokulu ve havadan daha ağır bir gazdır. Bilimsel çalışmalar ozonun oldukça kararsız olmasına rağmen bitkisel yağların içine sıkışabileceğini göstermiştir. Bunlar doymuş ve doymamış yağ asitlerinin bulunduğu, ozonu tutma yeteneğine sahip, böylece kullanımlarını uzatmalarına izin veren trigliseritlerden oluşur. Ayrıca, doymamış yağ miktarı arttıkça, tutulacak ozon miktarı da artar. Bu nedenle, sızma zeytinyağı ozonlandığında, üretilen ürün sızma zeytinyağının yararlı özelliklerini ozonla birleştirir. 

Piyasada sayısız ozon bazlı ürün bulunmaktadır. Bu ürünler, üretilme aşamasında kullanılan ozonlama yöntemi ve ozonlonan yağ özelliği bakımından oldukça farklılıklar göstermektedir. Sızma yağın kalitesi, daha yüksek bir ozonlama derecesi elde etmek için çok önemlidir; Bu nedenle, işlem sırasında farklı fiziksel ve kimyasal parametreleri kontrol etmek gerekir. 

Ozon Jeli Nedir?

Türkiye’nin ilk Ozon ürünleri geliştiricilerinden olarak laboratuvarımızda en yeni teknolojiler kullanılarak en doğal soğuk sıkım sızma zeytinyağı ile üretim yapılmaktadır. Özellikle zeytinyağının içine sinen ozon koyulaşır ve zamanla jel kıvamını alır. Ozon miktarı ne kadar yüksekse o derecede yoğun bir kıvam oluşur. Ortaya çıkan bu ürünü akne, uçuk, sedef hastalığı, mantar enfeksiyonları, yatak yaraları ve yaraların tedavisi için kullanabilir ve MaxOzone Ozon Jeli ismiyle mağazamızdan satın alabilirsiniz.

Ozon Yağı Ne İşe Yarar?

Ozonun kullanım alanlarından birisi de medikal anlamda ozon tedavisidir. Başlangıcı 1950’li yıllara dayalı medikal ozon tedavisi, son zamanlarda gittikçe artan bir ilgiyle çeşitli hastalık gruplarında kullanılmaya başlanmıştır. Ozon solunum yolları haricinde vücuda tüm yollardan verilebilir.

Ozon yağı, kozmetik amaçlı kullanımının yanı sıra kontamine ateşli silah yaraları, anaerobik enfeksiyonlar, herpetik enfeksiyonlar, selülit, apse, anal fissür, dekübit, kronik fistül, mantar enfeksiyonları, gingivit ve vulvovajinit tedavisinde de ampirik olarak kullanılmaktadır.

Bilimsel araştırmalar sonucunda, ozonun aşağıdaki sağlık sorunlarında oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Ozon Yağının Faydaları ve Kullanıldığı Alanlar

 • Enfeksiyonlar (viral, bakteriyel, fungal, protozoa)
 • Kronik yaralar, osteomiyelit
 • Yanıklar
 • Vasküler iskemik hastalıklar
 • İnflamatuar barsak hastalıkları
 • Onkolojik hastalıklar (Kemoterapiye yardımcı olarak majör/ minör otohemorati)
 • Kas-iskelet sistemi ağrı ve hastalıkları (fibromiyalji, disk hernileri)
 • Erişkin maküler dejenerasyon hastalıkları
 • Serebral dejeneratif hastalıklar
 • İmmun sistem hastalıkları
 • Kozmetoloji (sellülit)
 • Çene ve diş hastalıları

Ozon gazı, bitkisel yağların doymamış yağ asitlerinde bulunan karbon-karbon çift bağlarıyla (oleik asit, linoleik, linolenik asit vb.) reaksiyona girerek yağa bağlanmaktadır.

Hasta veya yaralanmış bir kişinin tedavi amaçlı olarak ozon yağını kendi kendine uygulayabilmesi, ozonlanmış yağların ozon gazı veya ozonlanmış suya göre en önemli artı tarafıdır. Aynı zamanda ozonlanmış yağlar, lokal olarak uygulamaya elverişlidir . Ozonlanmış yağlar, genellikle bir antibakteriyel ürün olarak cilt enfeksiyonlarını tedavi etme amacıyla kullanılmaktadır . Ayrıca, ozonu kalıcı ozonit şeklinde hapseden ozonlanmış zeytin yağının, ileri cilt enfeksiyonlarını ve yaralarını hızlı bir şekilde iyileştirdiği belirtilmiştir.

Cilt Onarıcı Yoğun Ozon Kremi ürünü oldukça yoğun ozon ihtiva ettiğinden açık yaraları dahi kısa sürede iyileştirebilme özelliğine sahiptir. Sivilce, akne ve lekeleri, cilt lekeleri, güneş lekeleri, doğum çatlakları gibi sorunlarda kısa sürede sonuç almak isteyenler oldukça ideal bir üründür.

Kaynakça:

ÖCAL E. (2013), Ozon Yağının Kapsül Formasyonu Üzerindeki Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

Ozon Gazının Tıbbi Amaçlı Kullanılması, TAF Preventive Medicine Bulletin, 2009: 8(1)

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/137974

Bir yanıt yazın